top of page
odwaga.jpg

Odwaga- czym jest i po co nam ona?

Odwaga bywa często mylona z brakiem lęku. Jednak jeśli nie mamy obaw, to trudno tu mówić o odwadze. Głos się załamuje, akcja serca przyspiesza, a my czujemy potężny lęk przed stresującym działaniem. To dobrze, dzięki trudnym sytuacjom, każdy z nas może postawić sobie pytania, których zwykle nie stawia: dlaczego chcę to zrobić? Czy potrafię? Kim naprawdę jestem? Te pytania często dotykają jądra naszej osoby i sprawiają, że możemy przyjrzeć się swoim wartościom.

Jednak odczuwany lęk, nie zostanie usunięty dzięki naszym wartościom, choćby były najbardziej ugruntowane i produktywne. Trzeba czegoś więcej. Kluczowe jest zapanowanie nad emocjami bowiem chłodna ocena sytuacji pozwoli opracować najlepszą strategię działania.

Człowiek odważny to ktoś kto skupia w sobie umiejętność panowania nad emocjami w trudnych sytuacjach, jest pewny swych wartości i potrafi zrealizować je w praktyce. Jednak nikt nie rodzi się nie odważnym, bowiem odważnym się staje.

Odwaga wykuwa się w ogniu życia, powstaje w konkretnych sytuacjach, kreuje się za każdym razem, gdy stajemy przed egzaminem życia. Jednak zanim dojrzeje i ukształtuje się w naszych sercach musimy trochę pokręcić się po wyboistych ścieżkach życia. Czasami wycofamy się z podkulonym ogonem, czasami zbyt długo zwlekamy z ważną decyzją, a czasami możemy stać się autorem groteskowego spektaklu, broniąc swych wartości. Jednak to wszystko blednie przy korzyściach jakie niesie za sobą stanie się odważnym.

Kiedy ze spokojem i opanowaniem podejmujemy bardzo trudne decyzje, budzimy szacunek otoczenia, gdy w stresujących okolicznościach zachowujemy zimną krew stajemy się oparciem dla innych, a kiedy mimo wielu przeciwności nasze działania przynoszą efekty, stajemy się liderem, prawdziwym przywódcą. Wtedy to możemy zrealizować nasze wartości na większą skalę sprawiając, że otoczenie, w którym żyjemy staje się lepsze, a my czujemy wielką satysfakcję.

 

Sebastian Zasłonowski
bottom of page