top of page

STRES

Czym jest stres?

 Aspekt biologiczny
Reakcja organizmu na czynniki zaburzające równowagę wewnętrzną. Temu stanowi mogą towarzyszyć: lęk, strach, depresja, panika, podekscytowanie, reakcje fizjologiczne (przyspieszona akcja serca, problemy ze snem jedzeniem itp.)

 

 Aspekt humanistyczny

Stresem jest to, co się pojawia, kiedy w grę wchodzi coś na czym nam zależy: bezpieczeństwo, samoocena, miłość, przyjaźń, bliscy, pieniądze, praca itd.

ttt.png

Poco nam stres?
Wbrew powszechnemu przekonaniu stres nie jest zły. Negatywne są tylko jego pewne aspekty, mówimy wtedy o "złym stresie". Pełni on jednak w naszym życiu też ważną rolę.

funkcje stresu.png

Biochemia stresu
Gdy się stresujemy nasz organizm wytwarza dwa hormony stresu: kortyzol ("zły stres"), DHEA ("dobry stres). Chodzi o to by nasz organizm w trakcie reakcji stresowej wytwarzał więcej "dobrego stresu".

mieszanina.png

Reakcje na "dobry" i "zły" stres
Tak naprawdę prawie nigdy nie ma proporcji 50/50 pomiędzy pozytywnym
a negatywnym hormonem stresu (jak na obrazku powyżej). Często jeden
z hormonów dominuje i dlatego  odczuwamy różne objawy w reakcji stresowej. Ponadto, inne są też długotrwałe konsekwencje dla naszego organizmu.

Hormony stresu.png

Jednym z głównych celów coachingu jest ukształtowanie  reakcji organizmu, który  odruchowo zareaguje "dobrym stresem" na czynniki szkodliwe, wytwarzając DHEA.
T.

bottom of page